Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunki Zabudowy?

Przed przystąpieniem do wyboru projektu lub stworzenia własnej koncepcji warto jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub jeżeli w naszym rejonie nie został on ustalony – wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy. Informację o obszarze objętym miejscowym planem oraz jego treść znajdziemy na stronie jednostek samorządowych – powiatu, gminy lub miasta.

1. Warunki zabudowy

Co jeżeli okazuje się że w naszym obszarze nie ma miejscowego planu zagospodarowania? Musimy przecież wiedzieć czy możliwa będzie zabudowa działki i co w zasadzie możemy tam „postawić”.

Aby wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy nie trzeba być właścicielem działki. Możemy to zrobić przed kupnem gruntu. Pomocny w tej kwestii może być architekt i w naszym imieniu złożyć taki wniosek. Czas oczekiwania na decyzję – do dwóch miesięcy.

2. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Jeżeli jesteśmy szczęściarzami i w naszej okolicy jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania, musimy się z nim dokładnie zapoznać. Pełno w nim specjalistycznych określeń w których interpretacji pomoże architekt. Ale na co zwracać uwagę?

a) czy nasza działka mieści się na obszarze zabudowy mieszkaniowej – zwykle teren oznaczony na mapce M, MN itp.

b) wysokość budynku, szerokość elewacji frontowej

c) indywidualne ustalenia : osuwiska, tereny zalewowe, chronione itp.

3. Ile ważne są warunki zabudowy?

Warunki zabudowy nie mają terminu ważności – wygasają gdy zostaje uchwalony na danym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub gdy inna osoba wystąpi o warunki zabudowy na daną działkę.

4. Czy można zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Można wystąpić z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale zazwyczaj procedura jest długotrwała i wszystko zależy od zakresu zmiany jaką chcemy wprowadzić.

Zapraszamy również do kontaktu z naszym architektem; działamy na terenie małopolski i woj świętokrzyskiego.  – 783 646 731

AGB Projekt Niepołomice, Architekt Niepołomice, Geodeta Niepołomice,Architekt Staszów, Architekt Ożarów, Architekt Opatów, Architekt Sandomierz, Architekt Tarnobrzeg, Architekt Nowy Sącz, Architekt Brzesko, Architekt Wieliczka, Architekt Brzesko, biuro projektowe Staszów, biuro projektowe Ożarów, biuro projektowe Opatów, biuro projektowe Sandomierz, biuro projektowe Tarnobrzeg, biuro projektowe Nowy Sącz, biuro projektowe Brzesko, biuro projektowe Wieliczka, biuro projektowe Brzesko