Projekt typowy czy projekt indywidualny?

Inwestor rozpoczynający proces inwestycyjny już na początku musi zmierzyć się z pytaniem czy wybrać projekt „typowy” lub zdecydować się na indywidualne rozwiązania w postaci projektu rysowanego na zamówienie.
Szukając odpowiedzi na to pytanie należy zastanowić się nad poniższymi podpunktami:
– względy estetyczne, zmiany projektowe
– koszt wykonania
– czas wykonania
– względy techniczno-prawne
Powyższe podpunkty zostały szerzej sprecyzowane poniżej.

a) Względy estetyczne, zmiany projektowe
Podstawowym czynnikiem decyzyjnym powinna być dostępność projektów typowych, które spełniają nasze oczekiwania co do wyglądu zewnętrznego jak i rozmieszczenia oraz charakterystyki pomieszczeń wewnątrz budynku. Jeżeli istnieją projekty, które spełniają nasze oczekiwania jednak chcemy nanieść pewne zmiany należy zaczerpnąć porady specjalisty czy zmiany te są na tyle pracochłonne i kosztowne, że zakup projektu typowego jest mniej opłacalny niż projekt indywidualny.
Do zmian mało istotnych, których koszt jest stosunkowo niewielki zaliczyć należy:
– Usunięcie, przesunięcie lub dołożenie okien lub drzwi
– Usunięcie, przesunięcie lub dołożenie ścianek działowych
– Zmiany elewacji

Inne zmiany ingerujące w konstrukcje (np. zmiana położenia ścian nośnych, więźby dachowej, fundamentów) należy rozważać indywidualnie.

b) Koszt wykonania
Koszt zakupu projektu typowego kształtuje się pomiędzy 1800-4000 złotych w zależności od wielkości budynku, skomplikowania bryły oraz dostępności projektu.
Decydując się na projekt indywidualny koszt wykonania może być nawet kilkukrotnie wyższy.
Koszta generuje sama skala projektu. Projekt indywidualny z reguły trafia do pojedynczego odbiorcy i nie jest „odsprzedawany” w dużej ilości egzemplarzy. Natomiast projekt typowy z reguły tworzony jest z uwzględnieniem sprzedaży masowej w dużej ilości egzemplarzach.

c) Czas wykonania
Pod względem dostępności oraz czasu wykonania większość projektów typowych możemy zakupić i otrzymać w ciągu 2-3 dni. Czas realizacji projektu typowego to około 2-3 miesięcy.

d) Względy techniczno-prawne
Projekt indywidualny jest znacznie lepszym rozwiązaniem jeżeli decydujemy się na budowę w terenie o trudnych warunkach gruntowych lub niekorzystnych zapisach planów miejscowych.
Projekty typowe wykonywane są najczęściej dla prostych warunków gruntowych, nie zawierają indywidualnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz specyficznych zapisów planów miejscowych.

AGB Projekt Niepołomice, Architekt Niepołomice, Geodeta Niepołomice,Architekt Staszów, Architekt Ożarów, Architekt Opatów, Architekt Sandomierz, Architekt Tarnobrzeg, Architekt Nowy Sącz, Architekt Brzesko, Architekt Wieliczka, Architekt Brzesko, biuro projektowe Staszów, biuro projektowe Ożarów, biuro projektowe Opatów, biuro projektowe Sandomierz, biuro projektowe Tarnobrzeg, biuro projektowe Nowy Sącz, biuro projektowe Brzesko, biuro projektowe Wieliczka, biuro projektowe Brzesko