JAK WYBRAĆ DZIAŁKĘ POD BUDOWĘ DOMU?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Pierwszą, kluczową decyzją przed budową domu jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Nasi eksperci przygotowali dla Was nasi mili czytelnicy, najważniejsze rzeczy na jakie należy zwrócić uwagę. To pierwszy artykuł z serii formalności pozwolenia na budowę. 🙂

1. Stan prawny nieruchomości – musimy sprawdzić kto jest właścicielem działki i czy jest on jedynym jej właścicielem, czy są jakieś obciążenia hipoteczne itp. Najlepiej takie informacje poszukać w księdze wieczystej.

Gdzie sprawdzę księgę wieczystą? – obecnie znając numer księgi wieczystej (powinien nam go udostępnić sprzedający) znajdziemy wszystkie potrzebne informacje darmowo przez internet: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

2. Dostęp do drogi publicznej – podstawowym kryterium otrzymania pozwolenia na budowę oraz oddanie budynku do użytkowania jest dostęp do drogi publicznej. Może to być istniejący lub projektowany zjazd. Należy się upewnić czy jest to możliwe. Czy działka graniczy z drogą publiczną. Jeżeli dojazd jest ustalony na zasadzie służebności przejazdu, powinno być to ujęte w księdze wieczystej – należy o tym pamiętać podczas podpisywania umowy notarialnej.

3. Uzbrojenie działki w media – Gdzie sprawdzić czy działka jest uzbrojona? U odpowiedniego dostawcy prądu, gazu, oraz wodociągach.

jak wybrać działkę budowlaną?

4. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – to plan w którym ujęte są wszystkie ograniczenia co do budowy na danym obszarze, jest w nim określone czy dana działka jest budowlana.

Gdzie znaleźć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? – na stronach internetowych gminy lub miasta. Można również odebrać z urzędu miasta lub gminy – Wydział Architektury i Urbanistyki – wypis ale uwaga! Jest on płatny.

Co jeżeli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? – wtedy zmuszeni jesteśmy do wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy. W jej uzyskaniu pomoże architekt w biurze projektowym.

5. Ważne cechy działki:

a) otoczenie – warto prześledzić obwieszczenia miasta lub gminy o planowanych inwestycjach, zmianach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

b) czy działka znajduje się na terenach chronionych? – te informacje znajdziemy na stronie: http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/

c) czy przez działkę przebiega linia energetyczna, ciek wodny lub znajduje się ona w pobliżu zbiornika wodnego – może to znacznie wydłużyć proces otrzymania pozwolenia a także spowodować problemy podczas budowy i późniejszego użytkowania obiektu.

d) spadek terenu – należy sprawdzić czy działka nie leży na terenach osuwiskowych. Konieczne są badania geologiczne gruntu, takie ukształtowanie terenu może generować duże koszty podczas realizacji fundamentów!

e) odpowiednia szerokość działki – pamiętajmy że odległość od granicy działki budowlanej to 4m, dobrze kiedy działka ma szerokość minimum 16m.

Przydatnym może być serwis: http://www.geoportal.gov.pl/ znajdziemy w nim numery działek, możemy znaleźć ich powierzchnię oraz wymiary.

Kiedy jednak rozbolała Cię głowa od tych wszystkich punktów – możesz zlecić to profesjonalistom ! 🙂 AGB Projekt – biuro projektowe – odpowiemy na każde pytania, wątpliwości, przejdziemy razem przez cały proces przygotowania do budowy krok po kroku. Zapraszamy http://agbprojekt.pl/ https://www.facebook.com/Agbprojekt/ Do Państwa usług jest również geodeta 🙂